Jak lepiej jeździć konno 2

Źródło: http://www.pinterest.com
Źródło: http://www.gnl.pl
Źródło: http://www.gnl.pl

„Jak lepiej jeździć konno 2” było jedną z ostatnich jeździeckich książek, które przeczytałam w czasie, kiedy Lilka spokojnie siedziała wewnątrz mojego brzucha, a ja miałam trochę więcej czasu na lekturę. Ale pozytywne, późnociążowe skojarzenia i sentymenty to nie jedyny powód mojej sympatii do tej książki. Ta lektura jest drugą częścią cyklu Christopha Hessa poświęconego rozwiązywaniu najczęstszych problemów, z którymi borykają się jeźdźcy. Cześć pierwsza poświęcona jest podstawowym zagadnieniom związanym z tematyką prawidłowego dosiadu, lepszej komunikacji z koniem czy rozluźnienia. Część druga skierowana jest do jeźdźców zaawansowanych i skupia się w dużej mierze na problemach w jeździe ujeżdżeniowej na różnych poziomach.

„Jak lepiej jeździć konno” nie jest typowym podręcznikiem. Książka jest zupełnie pozbawiona wstępu czy zarysu teoretycznego, a zamiast tego koncentruje się na konkretnych problemach. Każde kolejne zagadnienie wprowadzone jest krótkim opisem problemu w formie listu konkretnego jeźdźca zwracającego się o pomoc w  jego rozwiązaniu. Autor najpierw analizuje daną kwestię szukając przyczyn w brakach w podstawowym wyszkoleniu konia, a następnie opisuje metody radzenia sobie z danym problemem. Taki podział na kilkustronicowe zagadnienia zamiast obszernych, przepełnionych teorią rozdziałów sprawia, że książkę bardzo dobrze i szybko się czyta. Inaczej niż w przypadku typowych podręczników, spokojnie można ją czytać w autobusie, jako wieczorną lekturę, albo w przerwie między jedno późnociążową drzemką a drugą bez obawy, że straci się wątek czy szerszy kontekst. Poszczególne zagadnienia pogrupowane są w większe rozdziały dotyczące pracy ujeżdżeniowej, skoków i jazdy w terenie, więc w tej książce właściwie każdy jeździec znajdzie coś dla siebie.

Źródło: http://www.pinterest.com
Źródło: http://www.pinterest.com

Największą wartość „Jak lepiej jeździć konno 2” stanowi wybór zagadnień, które opisuje, a następnie objaśnia autor. Są to problemy, z którymi borykamy się na codzień, lub takie z którym zetknęliśmy się w przeszłości. Christoph Hess w swojej książce tłumaczy, jak poradzić sobie z płochliwym koniem, właściwie ocenić kontakt, wzmocnić zad, poprawić galop czy prawidłowo stosować w treningu cavaletti. Chociaż tematyka książki dotyczy nieco bardziej zaawansowanego treningu, jej autor omawiając każde kolejne zagadnienie, sięga do podstaw i tam właśnie szuka braków w wyszkoleniu, udowadniając tym samym, że najbardziej skomplikowane problemy rozwiązać można szukając ich przyczyny na najbardziej elementarnym poziomie treningu. Christoph Hess jest zwolennikiem cierpliwej pracy, a nie szybkich rozwiązań, skomplikowanych patentów i dróg na skróty i to samo radzi swoim czytelnikom.

Czytając tę książkę warto zwracać uwagę na ramki, w których autor umieścił podsumowania swoich metod rozwiązywania danych problemów czy ogólne zasady, więc można w nich znaleźć bardzo cenne informacje. Dodatkową zaletą tych ramek jest fakt, że w prosty i szybki sposób można do nich wrócić i szybko odnaleźć w nich odpowiedź na nurtujące nas pytanie

Tytułowe pytanie książki Christpha Hessa powinniśmy zadawać sami sobie podczas każdego treningu. W jeździe konnej nigdy nie osiąga się perfekcji, a najlepsi jeźdźcy to ci, którzy nigdy nie przestają się uczyć, zadawać pytań i doskonalić swoich umiejętności. Książka „Jak lepiej jeździć konno 2” skierowana jest do tych, którzy bez względu na poziom zaawansowania, pragną przede wszystkim wciąż się rozwijać i z chęcią poświęcą chwilę na znalezienie w niej odpowiedzi na nurtujące pytania bądź na takie, które być może napotkają w przyszłości.

Ocena: 7/10

Dodaj komentarz